Of je nu op Facebook, Marktplaats of LinkedIn kijkt: veel mensen zijn tegenwoordig opzoek. Naar een vlam van vroeger, een vintage vitrinekast of een fantastische functie. Maar wist je dat iemand dan eigenlijk op zoek is?

Kijk maar:

👉 Ik ben op zoek naar een nieuwe baan.

👉 Ik weet niet hoe je dat woord het schrijft, vandaar dat ik het even opzoek.

Nu lijkt dit niet zo’n grote fout. En eigenlijk is dat het ook helemaal niet. Maar als je een oproepje doet of een sollicitatiebrief schrijft, wil je dat natuurlijk wel foutloos doen. Dus hoe zit het nou eigenlijk? Wanneer gebruik je wél die spatie, en wanneer niet?

Het verschil tussen opzoek en op zoek

Als je op zoek bent naar iets, is het woord zoek een zelfstandig naamwoord. Als je iets opzoekt, gebruik je een vorm van het werkwoord opzoeken.

Je bent dus op zoek naar iets, maar om dit te kunnen vinden, moet je het opzoeken.

Twijfel je nog steeds over de schrijfwijze?

Spreek de zin dan hardop uit.

👉 Bij op zoek ligt de klemtoon op zoek. Dus: Ik ben op zóek naar een nieuwe baan.

👉 Bij opzoek ligt de klemtoon op op. Dus: Vandaar dat ik het even ópzoek.

En kun je het woord in een andere persoonsvorm of in de verleden tijd zetten? Dan weet je zeker dat het om een werkwoord gaat, en moet het dus aan elkaar worden geschreven:

👉 Vandaar dat jij het even opzoekt.

👉 Vandaar dat ik het even opzocht.

Wij zoeken met je mee

Ben jij altijd veel tijd kwijt omdat je op zoek bent naar de juiste schrijfwijze van woorden? Laat ons dat dan doen. Wij zorgen ervoor dat je tekst foutloos is én lekker leest. Zo weet je zeker dat jouw doelgroep begrijpt wat je bedoelt. Dus zoek niet verder, maar neem contact met ons op!

  • Combineren van informatie van meerdere websites: waar moet je op letten?
  • Snelle suggestie #7: streepje naar links of rechts?
  • Snelle suggestie #6: die of dat?